Nota

burhan_sel_nota_kam_kitap

“Nota eğitimi müzik eğitiminin temelini oluşturmaktadır. Müzik dili de semboller ve şekillerle ifade edilir. Bu dili öğrenebilmek için müzik terimlerini ve kuramlarını  bilmek zorundayız. İstersek bir müzik enstrümanı icra edelim, istersek solo veya koro şeklinde bir müzik eseri seslendirelim yaptığımız işi doğru ve profesyonelce yapmak için mutlaka müziğin dilini bilmek zorundayız.

Bu kitapta temel nota bilgisi, nota okuma-öğrenme eğitiminin yanı sıra; göz koşması ve dil çabukluğu için etütler de bulacaksanız. Etütlerin hem enstrüman hem de temel şan eğitimi alan her seviyeden öğrenci için faydalı olacağı düşüncesindeyim.

Kitapta ayrıca piyano, keman, gitar ve bağlama konularında eğitim alan veya eğitim almak isteyen öğrencileri de düşünerek bu müzik aletlerinin klavye/tuş nota yerlerinden, akor ve akort sistemlerine kadar birçok detaya yer verdim.

Notaların ve şekillerin rahat görülebilmesi için sayfa boyutlarını büyük olarak tasarlandı. Metot ve teknik uygulama kitaplarında karşılaştırması pek yapılmayan Batı Müziği, Türk Müziği ve Türk Halk Müziği formalarının karşılaştırmasını yapıldı. Bu sayede müzik formlarının daha rahat ve karşılaştırmalı anlaşılmasını sağlamaya çalışıldı.

Müziğe gönül veren herkese faydalı olması dileğiyle.”